Akademia Pana Wielądko zaprasza do historii krążących wokół dawnych i dzisiejszych postaci, opowieści z różnych zakątków Polski, książek starych i nowych, wydarzeń - wszystko zazwyczaj z kulinariami w tle. 

     Wybór patrona akademii Wojciecha Wielądko był oczywisty i to z kilku względów.

      Po pierwsze, pomysł powołania do życia Akademii Pana Wielądko (dzisiejszej fundacji) narodził się na zamku w Liwie, a więc na malowniczej ziemi liwskiej, z której pochodził ród Wielądków, a i sam Wojciech, choć mieszkaniec Warszawy, niejednokrotnie podpisywał się Woyciech Wincenty na Wielądkach Wielądko.  

     Po drugie, w związku z bliskim sąsiedztwem wsi Wielądki, a więc gniazda rodowego Wielądków, działająca przy zamku w Liwie Lokalna Organizacja Turystyczna Wielki Gościniec Litewski, przy której Akademia Pana Wielądko początkowo zaczęła działać, od roku 2014 organizuje Turnieje Smaków o Kielich Wojciecha Wielądko. Dzięki pracy w grupie roboczej Akademii w składzie: dyr. LOT Kasia Sobieska, ekspert kulinarny Joanna Jakubiuk, członek zarządu WGL Ania Piotrkowicz i pomysłodawczyni Małgorzata Buttitta, poziom zarówno kulinarny, jak i merytoryczny imprezy podnosił się z roku na rok, uporządkowałyśmy sam konkurs i obrady, dodałyśmy formułę tematycznej konferencji, a i same zawody stawały się coraz atrakcyjniejsze i słynniejsze. Tak było przez pięć lat.

     Po trzecie i najważniejsze: Wielądko to pierwszy autor, który podjął trud popularyzacji zmodernizowanej polskiej kuchni, więc warto różnymi działaniami podtrzymywać żywą o nim pamięć. No i niech będzie nam drogowskazem.

    Teraz, już jako Fundacja idziemy własną drogą z każdym, kto zechce z nami rzetelnie współpracować. 

    

    Oczywiście nie samym Wielądkiem...

     Na ziemi liwskiej Akademia Pana Wielądko odkryła rękopis Marcjanny z Jawornickich Oborskiej z roku 1825 zawierający blisko 350 receptur, prostych, domowych, które wraz z zapiskami wydatków gospodarskich wkrótce zostaną w całości opublikowane.

Nasza Jaśnie Pani zasługuje na odrębną stronę,

a jej życie, to fascynująca lektura, więc czytajcie o niej tu:               

 

 

 

Śledźcie poczynania Akademii Pana Wielądko, smakujmy razem przeszłość i przyszłość, bądźcie z nami!

marcjannatondo.jpg
15856665ok.jpg
O nas
paper_2s.jpg
Statut Fundacji

© by AKADEMIA PANA WIELĄDKO 2019  akademiapanawieladko@gmail.com

Siedlisko Suszkajny | Wilimy 23 A | 11-300 Wilimy | Poland

  • Grey Instagram Icon
  • Grey YouTube Icon
  • Grey Facebook Icon